Wyłącznym warunkiem nabycia prawa do emerytury dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. jest osiągnięcie ustawowego wieku emerytalnego (65 mężczyźni 60 lat kobiety). Jednakże zgodnie z art. 24 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są trzy odstępstwa od ogólnych reguł przechodzenia na emeryturę. W ust. 1 art. 24 zawarto odesłanie do art. 184, na podstawie którego umożliwia się ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przejście na emeryturę po osiągnięciu 55 roku życia jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy emerytalnej (tj. dnia 1 stycznia 1999 r.) osiągnęli okres zatrudnienia w szczególnych warunkach wymaganym w przepisach dotychczasowych (rozporządzenie o wieku emerytalnym pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze z dnia 7 lutego 1983 r ) do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet i którzy legitymują się okresem składkowym i nie składkowym w wymiarze 25 lat mężczyźni 20 lat kobiety. Prawo do wcześniejszej emerytury nabędą jednakże wówczas jeżeli nie przystąpili oni do Otwartego Funduszu Emerytalnego i nastąpiło z nimi rozwiązanie stosunku pracy.
Reasumując, Pani mam pracowała 17 lat w szczególnie trudnych warunkach (w zakładzie produkującym rozpuszczalniki i lakiery na stanowisku zestawiacz mieszanki i roztworów), które to określa w/w rozporządzenie. Do uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury wymagany okres pracy w szczególnych warunkach to 15 lat. Z chwilą ukończenia przez Pani mamę 55 roku życia nabywa Ona uprawnienie do wcześniejszej emerytury przy spełnieniu zakreślonych wyżej warunków.
Najistotniejszą kwestią jest jednak posiadanie świadectw pracy, z których wynika, iż wykonywana praca miała charakter szczególny.