porady prawne online

Unieważnienie małżeństwa kościelnego z przyczyny natury psychicznej

Inne Porady Prawne

Mam pytanie czy jest możliwość unieważnienia małżeństwa kościelnego (wyznaniowego) z uwagi na to, że mój mąż nie jest zdolny do wykonywania obowiązków małżeńskich. Niedawno zawarliśmy małżeństwo ale już nie mieszkamy razem. Mąż się wyprowadził, nie utrzymujemy kontaktu. Podejrzewam, że obecnie znalazł sobie inną kobietę. Mówi mi, że nie wie dlaczego się ze mną ożenił. Wiem, że muszę wystąpić o rozwód cywilny ale czy mogę unieważnić małżeństwo kościelne?

Odpowiedź

Przesłanki unieważnienia małżeństwa na gruncie prawa kanonicznego reguluje Kodeks prawa kanonicznego. Zgodnie z kanonem 1095 p. 3 niezdolni do zawarcia małżeństwa są ci, którzy z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni pojąć istotnych obowiązków małżeńskich. Kanon ten dotyczy niezdolności emocjonalnej nupturientów w zbudowaniu wspólnoty małżeńskiej, a także wywiązywania się z obowiązków małżeńskich, które wynika albo z niezdolności albo z niechęci w ich wypełnianiu.

Komentatorzy podkreślają, że niezdolność psychiczna w większości przypadków objawia się dopiero po zawarciu małżeństwa, ponieważ strony rozpoczynają wspólne pożycie, w tym dzielą codzienne troski i obowiązki. Z tego też względu w procesach z tytułu niezdolności psychicznej bada się w większości fakty jakie zaistniały po a nie przed ślubem. Sprawę przekazuje się także biegłemu sądowemu – psychiatrze lub psychologowi, który wydaje opinię o zaistnieniu niezdolności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments