Przed czym się zabezpieczyć inwestując w ziemię

Przed czym się zabezpieczyć inwestując w ziemię

Warto przeczytać

W dobie inflacji i COVID-ucoraz więcej z nas ma dylemat w co zainwestować. Ci co mają pieniądze myślą najczęściej o tym, by nie leżały one w bankach. Tym bardziej, że żadne lokaty bankowe w Polsce się nie opłacają. W ciągu ostatnich dwóch lat nie było zbyt dużych wahań cen, jeśli idzie o sprzedaż mieszkań. Chociaż część z właścicieli wstrzymała ze sprzedażą czekając na wzrost cen. W 2021 część deweloperów wstrzymała się z inwestowaniem, bowiem niektóre, kredytujące banki życzą sobie 50 procent zabezpieczenia.

Sytuacja na rynku gruntów

Ziemia nadal należy do najmniej ryzykownych inwestycji, chociaż nierzadko korzyści finansowe odnosi się z niej w dłuższej perspektywie. Mimo to bywa, że ten rodzaj nieruchomości nierzadko sam na siebie pracuje bez większych zabiegów ze strony właściciela. Ziemia rolna najwyższej klasy najdroższa jest w wielkopolskim – gdzie się płaci obecnie nawet 80 000 zł za jeden ha. Najniższe ceny ziemi rolnej z są w świętokrzyskim i podkarpackim, gdzie hektarową działkę dobrej klasy wycenia się nawet na 35 000 złotych.

Mimo COVID-u i inflacji ceny ziemi w Polsce są dosyć stabilne, chociaż w drugiej połowie roku 2021 nieznacznie spadły. Wzrosły za to ceny działek pod inwestycje i działek budowlanych. Jak zwykle najwyższe są w Warszawie (od 400 do 650 złotych za 1 m kw.) i w kilku innych stolicach regionu. Za 1 m kw. działki budowlanej w stolicy właściciel żąda około 750 złotych. Dużo taniej jest w mniejszych miastach, gdzie działka inwestycyjna może kosztować nawet 200 złotych za 1 m kw.

Duże zainteresowanie działkami inwestycyjnymi wiąże się między innymi z tym, że jest ich coraz mniej, rośnie zapotrzebowanie na duże powierzchnie magazynowe za sprawą choćby sprzedaży internetowej.

Uważaj kupując ziemię

Nie są rzadkimi przypadki, kiedy to nabywca szybko zaczął żałować zakupu mimo atrakcyjności działki. Bywa, że działka budowlana dobrze wygląda na powierzchni, natomiast nabywca nie korzystał z usług firmy geologicznej, by sprawdzić sytuację wód gruntowych.

Drugim aspektem wymagającym analizy jest uzbrojenie tego trenu lub możliwość jego dozbrojenia. Dokąd został podciągnięty wodociąg, w jakim stanie jest kanalizacja?

Możemy mieć w akcie notarialnym właściciela informacje, które już przestały być aktualne. Warto sprawdzić, czy działka budowlana nie jest umiejscowiona w przyrodniczym obszarze chronionym. Nierzadko w tej sytuacji jest tylko możliwość wybudowania w tym miejscu niewielkiego domku na ażurowym fundamencie.

Jednak to nie wszystko – kupując działkę bardzo dokładnie należałoby przejrzeć wszelkie dokumenty, dotyczące między innymi hipoteki i aktu własności. Ponadto niezbędne jest przeanalizowanie aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments