2087
Szybka i skuteczna porada prawna online
Certyfikat Rzetelna Firma Gwarancja satysfaktcji
Certyfikat Nowoczesna Kancelaria Prawna

Prawo budowlane

 • Remont nieruchomości wpisanej do ewidencji zabytków wymaga pozwolenia

  Jestem właścicielem nieruchomości wpisanej do gminnej ewidencji zabytków oraz zlokalizowanej na terenie historycznego układu. Zgodnie z opinią wojewódzkiego konserwatora zabytków ochronie podlega "jego usytuowanie, forma, bryła, konstrukcja, detal architektoniczny, usytuowanie i wielkość otworów okiennych i drzwiowych (rodzaj i forma stolarki) jak również opracowanie elewacji". Planuje właśnie zrobić remont tej elewacji. W Starostwie wymagano ode mnie opinii konserwatora odnośnie prac wymagających zgłoszenia, a nie pozwolenia na budowę (jak ocieplenie budynku). Na jakiej podstawie? Czy musze mieć na to zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków? więcej »
 • Zmiana sposobu użytkowania lokalu

  Od kilku lat prowadzę gabinet lekarski w lokalu własnościowy, który wykupiłam od spółdzielni. Lokal za zgodą spółdzielni oraz mieszkańców został przekształcony w lokal użytkowy i dostosowany jako gabinet. Obecnie prezes spółdzielni powiadomił mnie pismem, że wpłynęła skarga mieszkańców na działanie gabinetu i napisał mi, że cofa zgodę na gabinet i mam go zamknąć niezwłocznie. Czy muszę się do tej wyznaczonej daty zastosować, czy działanie zarządu jest legalne, ponieważ brak jest w statucie spółdzielni oraz regulaminie przepisów ustalających postępowanie przy udzielaniu zgody, jak i przy jej cofaniu na prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu? więcej »
 • Rozbiórka obiektu budowlanego objętego ochroną konserwatorską

  Nieruchomość znajduje się na obszarze pod nadzorem konserwatorskim, ale nie jest wpisana do rejestru zabytków. Kto wydaje opinie o możliwości zawalenia budynku, przez co można oprzeć rozbiórkę o ten parametr bez pozwolenia? Jaki jest wymiar grzywny (w jaki sposób naliczany) za rozbiórkę nieruchomości bez uzyskania pozwolenia na rozbiórkę? więcej »
 • W razie złego wykonania prac można odstąpić od umowy

  Jestem w trakcie budowy domku jednorodzinnego. W trakcie robót zauważyłam kilka nieprawidłowości w wykonaniu, poinformowałam o tym wykonawcę który stwierdził że nie ma innej możliwości. Wykonawca nie konsultował ze mną żadnych etapów następnych prac. Zapłaciłam dwie zaliczki za pracę, ostatniej raty nie chcę zapłacić ponieważ prace są źle wykonane. Nie było umowy na piśmie, żadnych odbiorów. Wykonawca się teraz ze mną nie kontaktuje. Nie otrzymałam żadnego rachunku za wpłacone zaliczki - mam tylko e-mail, z którego wnika ile pozostało do zapłaty po odjęciu zaliczek. Co mogę zrobić w tej sytuacji? więcej »
 • Na postawienie kontenera trzeba mieć pozwolenie na budowę

  Czy postawienie kontenera (piętrowego) na bloczkach (nie ma fundamentów) zamiast domku letniskowego na działce rekreacyjnej wymaga pozwolenia na budowę i czy taki kontener podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. więcej »
 • Legalizacja samowoli budowlanej wymaga wydania decyzji i spełniania wymogów ustawowych

  Czy samowola budowlana (zmiana sposobu użytkowania poddasza), w wyniku której powstały pomieszczenia pomocnicze takie jak kuchnia, łazienka, nie spełniające norm w zakresie wysokości i kubatury - może być przez sąd zalegalizowana? więcej »
 • Samowola budowlana nie jest samowolą gdy przepisy prawa nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę

  Jestem właścicielem posesji na której znajduje sie budynek gospodarczy zbudowany w 1990 roku bez pozwolenia na budowę czyli tzw. samowola budowlana. Wówczas gdy stawiałam budynek, w mojej miejscowości nie było planu przestrzennego. Zagubiłam wydany dokument warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, wystąpiłam do archiwum o wystawienie duplikatu, obawiam sie jednak że go nie otrzymam. Obecnie otrzymałam decyzje o rozbiórce, gdyż budynek samowoli jako gospodarczy jest nie zgodny z obecnym planem przestrzennym. Co mogę zrobić aby uniknąć rozbiórki? Budynek jest estetyczny i nie przeszkadza sąsiadom.

  więcej »
 • Ochrona przed hałasem - jak się bronić przed uciążliwym sąsiedztwem?

  W naszym bloku na parterze powstała restauracja, pod moim oknem (mieszkamy na 1 piętrze) zainstalowano 2 wentylatory do agregatów chłodniczych, które głośno pracują, a w nocy zakłócają ciszę nocną. Była policja, podobno nałożyli mandat. Administracja spółdzielni bez naszej wiedzy wyraziła zgodę na montaż tych urządzeń, bo pod nami jest rozdzielnia energetyczna. Dzielnicowy na zgłoszenie nawet się nie pojawił by zbadać sprawę, odpowiadając telefonicznie, że niepotrzebny Sanepid bo będziemy płacić za pomiary. Jak mam dalej z tym walczyć?

  więcej »
 • Służebność przesyłu a prawo własności nieruchomości

  Mam problem z ogrodzeniem swojej działki. W granicy idzie rura gazowa średniego ciśnienia stanowiące przyłącze do trzech domów. Sąsiad mnie podał do gazowni, że chcę grodzić swoją działkę, a Ci z gazowni mówią, że 70 cm od rury nie mogę, czyli co mam sąsiadowi zostawić 70cm? Gaz był budowany w latach 80. Budował go społeczny komitet budowy. Działka była wówczas własnością mojej babci, obecnie jest przepisana na mnie. Sprawdziłem księgi i nie ma mowy o służebności gruntu dla gazowni pod rurę. Co w takim przypadku zrobić? Gazownia straszy mnie nadzorem budowlanym.

  więcej »
 • Odległość od granicy zwróconej do niej ściany budynku z otworami okiennymi

  Mój dom został wybudowany zbyt blisko od granicy sąsiedniej działki. Po zgłoszeniu przez sąsiada otrzymałem decyzję, żeby zamurować okna. Odwołałem sie od tej decyzji, ale zapewne utrzymają decyzję w mocy. Wiem, że wypełnienie tych otworów okiennych luksferami jest rozwiązaniem zgodnym z prawem, ale bardzo kosztownym i pracochłonnym. Czy prawo pozwala na wymianę szyb w oknach np. na szkło ornamentowe czy witraże lub zabudowanie, zaślepienie otworów okiennych od zewnątrz panelami z płyty poliwęglanowej komorowej. Przenikalność światła jest podobna do luksfer w granicach 70 – 80%, Otwory okienne były by zaślepione na stałe od zewnątrz.

  więcej »
« Poprzednia 1  |  2 Następna »
Copyright ® 2011-2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o.