Zgodnie art. 1 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim, przedmiotem prawa autorskiego są w szczególności utwory architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne. Natomiast na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy, nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole. Na tej podstawie oparła się interpretacja urzędnika, który wydał Pani dokumenty urzędowe a nie wydał projektu architektonicznego.
Nie mniej jednak zgodnie z art. 23 (1) ustawy, nie wymaga zezwolenia twórcy przejściowe lub incydentalne zwielokrotnienie utworów, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego, a stanowiące integralną i podstawową część procesu technologicznego oraz mające na celu wyłącznie umożliwienie:
-
Przekazu utworu w systemie teleinformatycznym pomiędzy osobami trzecimi przez pośrednika lub
-
Zgodnego z prawem korzystania z utworu.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy, bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno – urbanistycznego… Ponadto zgodnie z art. 33 (5) ustawy, wolno korzystać z utworu w postaci obiektu budowlanego, jego rysunku, planu lub innego ustalenia, w celu odbudowy lub remontu obiektu budowlanego.
Mając powyższe na uwadze, naszym zdaniem jeżeli jest Pani współwłaścicielem budynku, Starostwo Powiatowe nie może się powołać na prawo autorskie, odmawiając wydania kserokopii planów, jeżeli wskazuje Pani, że są one potrzebne w celu odbudowy lub remontu obiektu budowlanego. Starostwo może wykonać kserokopię projektu i ją Pani udostępnić. Proponujemy wystąpić na piśmie do Starostwa, a w przypadku odmowy będzie Pani mogła zaskarżyć taką decyzję.