2087
Szybka i skuteczna porada prawna online
Certyfikat Rzetelna Firma Gwarancja satysfaktcji
Certyfikat Nowoczesna Kancelaria Prawna

Prawo autorskie

 • Prawa autorskie do wizerunku oraz utworu audiowizualnego

  Zamierzam rozpocząć sprzedaż zagranicznego produktu. Niedawno w programie prowadzonym przez znanego prowadzącego produkt ten pojawił się w jednym z odcinków popularnego programu telewizyjnego, który emitowany był w niedzielę. Czy mogę wykorzystać ten fakt w materiałach reklamowych? więcej »
 • Znaki towarowe podlegają ochronie prawnej

  Chciałbym otworzyć firmę, która będzie sprzedawać zamienniki oryginalnych produktów. Czy mogę użyć zdjęć oryginalnego produktu i podpisać je swoją nazwą produktu dodając, że jest to zamiennik? Czy takie działanie jest zgodne z prawem? więcej »
 • Wykorzystanie cudzego znaku towarowego w celach komercyjnych bez wymaganej zgody jest zabronione

  W serwisie internetowym Youtube istnieje niezliczona ilość filmów typu unboxing, czyli rozpakowywanie danego towaru przed kamerą. Twórcy tych filmów otrzymują pieniądze pochodzące z wyświetlania reklam, które ukazują się przy okazji wyświetlania ich filmów. Pieniądze wypłaca Youtube za pośrednictwem firmy Google. Twórcą filmu może być każdy pełnoletni człowiek. Na filmie tym widoczne są wyraźnie wszystkie logotypy producenta oraz inne znaki graficzne (np. postacie z kreskówek itp.). Filmik polega właśnie na tym by było widać co w danym produkcie się znajduje. Filmuje się wszystkie cechy opakowania w tym grafiki, napisy i przedmioty na nim i w nim zawarte. Czy umieszczając taki filmik na Youtube, w celu zarobkowym nie naruszam praw autorskich lub innych praw? Ponadto niektórzy twórcy filmów do stworzenia swojego logo w serwisie Youtube lub grafiki własnej strony na Youtube wykorzystują logo producentów, zatem czy to jest także naruszenie praw autorskich, tak samo jak pokazanie ich na filmie, który zarabia pieniądze? więcej »
 • Autor fotografii może domagać się odszkodowania

  Prowadzę sklep internetowy. Na stronie do opisów produktów są dołączone zdjęcia. Jedno ze zdjęć zostało pobrane ze strony internetowej (nie pamiętam jakiej). Obecnie otrzymałem pismo polecone od osoby, która uważa się za właściciela pobranego obrazka z informacją że naruszyłem jej prawa autorskie. Podała stronę na której sprzedaje swoje zdjęcia. Na stronie jest kilkadziesiąt zdjęć miedzy innymi zdjęcie wspomnianego produktu. Zdjęcia są wycenione kilkaset złotych. Jak twierdzi ta osoba, która podaje się za właściciela zdjęcia naruszenie praw majątkowych ma charakter zawiniony i domaga się zapłaty trzykrotności wynagrodzenie za zdjęcie. Po otrzymaniu pisma zaraz usunąłem zdjęcie. Podobne zdjęcie znalazłem jeszcze na paru innych serwisach. Przeczytałem na jednej ze stron że zdjęcia produktów nie podlegają prawom autorskim chyba że są to zdjęcia artystyczne. Dodam jeszcze że zdjęcie nie miało żadnego znaku wodnego, zostało prze zemnie zmniejszone wyostrzone i dodane logo mojej firmy. Co zrobić w takim przypadku? więcej »
 • Umowa przenosząca prawa autorskie musi wskazywać dzieło oraz pola eksploatacji

  Czy jeśli istniała jakaś umowa podpisana przeze mnie kilkanaście lat temu, mówiąca ogólnie o tym że programy przeze mnie utworzone są własnością firmy, a po tym czasie napisałem około 80 programów i od tego czasu nigdzie na piśmie nie były wskazane ani nazwy programów ani pola eksploatacji, na których następuje przeniesienie praw autorskich to prawa autorskie do programów należą do mnie czy do firmy? więcej »
 • Dopuszczalność rozpowszechniania wizerunku osoby bez jej zgody oceniać należy indywidualnie

  Czy możliwe jest rozpowszechnianie (w szczególności sprzedaż) zdjęć z wyraźnym wizerunkiem osób, jeśli nie można ustalić ich tożsamości, ponieważ zdjęcie zostało wykonane w odległym kraju. więcej »
 • Za korzystanie z cudzego utworu należy się odszkodowanie

  Niefortunnym zbiegiem okoliczności skorzystaliśmy z oprogramowania, które nie jest naszą własnością (była instalowana wersja ściągnięta z Internetu w celu sprawdzenia działania programu). Obecnie już mamy odpowiednią licencję na ten program. Wydawca programu domaga się od nas równowartość ok 5 programów albo straszy, że skieruje wniosek do sądu o popełnieniu przestępstwa. Na nic nie zdają się tłumaczenia, że program posiadamy w oryginale, a wcześniejsze korzystanie jest po prostu pomyłką. Chciałbym wiedzieć jakie mam szanse, ile to będzie kosztować i jakie są konsekwencje porażki. więcej »
 • Prawo autorskie do programów komputerowych

  Na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło wykonuję dla jednej firmy programy komputerowe. Jak wygląda kwestia praw autorskich do takich programów, które pisałem? Czy musze tej firmie przekazać nieodpłatnie otwarty kod źródłowy do programów które napisałem? Czy ktoś oprócz mnie ma prawo do jakichkolwiek zmian w tym kodzie źródłowym? Jeśli postanowię przekazywać im kodu źródłowego, to czy grożą mi z tego tytułu jakieś konsekwencje? więcej »
 • Nie każdy wzór przemyslowy może podlegać ochronie

  m pytanie dotyczące możliwości zastrzeżenia wzoru użytkowego. Firma dla której pracuję zajmuje się sprzedażą pamiątek dla turystów - produktów o określonym kształcie. Czy można zastrzec kształt i formę takiego produktu. Czyli produkt wykonany z danego materiału o określonym kształcie z biało czerwoną obwódką. Ogólna forma, nie chodzi o zastrzeganie wszystkich kilkudziesięciu wzorów ale o jeden ogólny. więcej »
 • Prawa twórcy do utworu - fotografii

  Realizując zlecenia przy organizacji określonych imprez, robię zdjęcia przed rozpoczęciem imprezy. Na naszych zdjęciach nie są widoczne żadne osoby a jedynie efekty naszej pracy. Takie zdjęcia umieszczamy w naszym portfolio, dzięki któremu uzyskujemy nowych klientów. Mój obecny klient żąda przeniesienia autorskich praw majątkowych i zabrania nam umieścić takie zdjęcia w portfolio. Czy jeżeli podpiszemy taką umowę to faktycznie nie wolno nam zamieścić takich zdjęć na naszych stronach? Przecież to nie są zdjęcia z samej imprezy a jedynie zdjęcia pokazujące nasza pracę. więcej »
« Poprzednia 1  |  2  |  3 Następna »
Copyright ® 2011-2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o.