porady prawne online

Prawa autorskie do opracowania cudzego utworu

Porady Prawne Prawo autorskie
W zeszłym roku brałem udział wraz z zespołem w festiwalu piosenek. Graliśmy utwory poety we własnej aranżacji (ale tekst i muzyka oryginalne). Festiwal był rejestrowany, a teraz organizatorzy planują wydanie płyty z występami laureatów. Poprosiłem o przesłanie naszego nagrania, aby zespół mógł podjąć decyzję, czy wyrażamy zgodę na zamieszczenie naszego nagrania na płycie. Organizatorzy odmawiają, zasłaniając się łamaniem praw autorskich (ich zdaniem, wysłanie nam naszego wykonania jest ich łamaniem – bez zgody spadkobierców). Czy organizatorzy mieli prawo do nagrywania koncertu (w regulaminie nie było odpowiedniego zapisu)? Czy mamy prawo domagać się, aby nasze wykonanie zostało nam wysłane (znaczy, czy posiadamy do tego odpowiednie prawa), czy organizatorzy nie mają takiego obowiązku?

Wizerunek podlega ochronie prawnej na mocy art. 23 Kc (Kodeksu cywilnego), zgodnie z którym, dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Jeżeli zatem nie umożliwicie Państwo (lub na mocy regulaminu, umowy nie wyraziliście zgody) na udostępnienie wizerunku, to organizator bez Państwa zgodny nie może takiego wizerunku rozpowszechniać.

Ochrona dóbr osobistych, w tym wizerunku podlega ochronie na mocy art. 24 § 1 Kc, ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Jeżeli chodzi o prawo autorskie do aranżacji utworu, to zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Na podstawie art. 2 ust. 1 Prawa autorskiego, opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły.

Z wyżej cytowanego przepisu wynika jasno, że na publikację utworu aranżowanego, do którego przysługują Państwu prawa autorskie inna osoba powinna uzyskać Państwa zgodę (o ile jej nie uzyskała przed festiwalem np. poprzez zawarcie stosownej umowy dot. udziału w festiwalu). Państwo także nie mogą się domagać aby otrzymać nagranie swojego utworu, gdyż prawdopodobnie osoby, którym przysługiwały prawa autorskie do utworu pierwotnego ograniczyły dozwolony użytek tego utworu, w zakresie związanym z przeprowadzeniem festiwalu. Aby móc korzystać dalej z dokonanego opracowania musieli by Państwo uzyskać zgodę osób, którym przysługują autorskie prawa majątkowe do tych utworów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments