porady prawne online

Ochrona wzoru użytkowego

Porady Prawne Prawo autorskie
Mam małą firmę odzieżową, kiedyś produkowałam dla innej firmy markowe bluzki. Po tej produkcji zostały mi tkaniny z charakterystyczną kratą tej firmy. Wiem, iż ten wzór jest zastrzeżony. Czy jak wyprodukuję z tych resztek odzież pod swoją marką to mogą się z tym wiązać jakieś konsekwencje prawne?

Jeżeli wzór został zastrzeżony, to wyprodukowanie bez zgody właściciela zastrzeżonego wzoru użytkowego, jest działaniem sprzecznym z prawem. Kwestie te określa ustawa z dnia 30 czerwca 2000 roku, Prawo własności przemysłowej (dalej ustawa).

Zgodnie z przepisami ustawy, właściciel zastrzeżonego wzoru użytkowego może na podstawie art. 284 ustawy, żądać od Pani przede wszystkim zaprzestania naruszania jego prawa a także odszkodowania za jego naruszenie. Wysokość takiego odszkodowania ustalana jest w postępowaniu sądowym i zależy od wysokości poniesionej szkody. Działanie takie, może nosić także pewne przesłanki przestępstwa, które zostały określone w ustawie, w Tytule X – art. 303 i następne, a które mają za zadanie ochronę praw własności przemysłowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments