W naszym bloku na parterze powstała restauracja, pod moim oknem (mieszkamy na 1 piętrze) zainstalowano 2 wentylatory do agregatów chłodniczych, które głośno pracują, a w nocy zakłócają ciszę nocną. Była policja, podobno nałożyli mandat. Administracja spółdzielni bez naszej wiedzy wyraziła zgodę na montaż tych urządzeń, bo pod nami jest rozdzielnia energetyczna. Dzielnicowy na zgłoszenie nawet się nie pojawił by zbadać sprawę, odpowiadając telefonicznie, że niepotrzebny Sanepid bo będziemy płacić za pomiary. Jak mam dalej z tym walczyć?
Przepisy prawa zawierają wiele norm ochrony przed hałasem, co jest zgodne z przepisami unijnymi w tym zakresie, m. in. ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska, która zawiera dział V ochrona przed hałasem. Na mocy tych przepisów tworzone są odpowiednie mapy akustyczne, na potrzeby oceny stanu akustycznego środowiska. Ochrona przed hałasem jest dość istotnym elementem z punktu wiedzenia przepisów ochrony środowiska, stąd wiele uregulowań w tym zakresie. Przyjmuje się, że dopuszczalny poziom hałasu w terenie zabudowanym w porze dziennej wynosi 60 dB (od 6.00 do 22.00), a w porze nocnej – 50 dB. Poziom hałasu mierzony jest nie tylko na ulicach, ale także w domach. Pomiarów w pomieszczeniach zamkniętych dokonuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Podstawą prawną określającą ochronę przed hałasem i drganiami jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U Nr 75, poz. 690 z 2002 r.) oraz polska norma PN 87/B-02151/02.
Zgodnie z § 323 ust 1 Rozporządzenia, budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach. Ponadto budynki mieszkalne, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy sytuować w miejscach najmniej narażonych na występowanie hałasu i drgań, a jeżeli one występują i poziomy ich przekraczają wartości dopuszczalne, określone w przepisach o ochronie przed hałasem i drganiami, należy stosować skuteczne zabezpieczenia. Poziom hałasu oraz drgań przenikających do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, z wyłączeniem budynków, dla których jest konieczne spełnienie szczególnych wymagań ochrony przed hałasem, nie może przekraczać wartości dopuszczalnych, określonych w Polskich Normach dotyczących ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach oraz oceny wpływu drgań na ludzi w budynkach. Hałas w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekroczyć 40 decybeli w ciągu dnia. W nocy musi być mniejszy o dziesięć dB. Przekroczenie norm hałasu może spowodować nałożenie kary. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wysokości jednostkowych stawek kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu z dnia 29 września 2001 roku, ustalone zostały jednostkowe stawki kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałas, które w zależności od pory dnia (pora nocna lub dzienna), wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych za każdy 1 dB przekroczenia (maksymalna stawka wynosi 36 zł za każdy 1 dB przekroczenia, powyżej 15 dB w porze nocnej).
Należy także zaznaczyć, że zgodnie z art. 337a Prawa ochrony środowiska, naruszenie warunków decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu, stanowi wykroczenie (sprawca podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności albo karze grzywny).
Reasumując, naszym zdaniem winni państwo żądać dokonania pomiarów poziomu hałasu w mieszkaniu, zarówno w porze dziennej jak i nocnej. Należy także interweniować (kierując pisemne skargi) do organów gminy w związku z przekroczeniem poziomu hałasu.