porady prawne online

Niestewiennictwo strony nie tamuje rozprawy

Porady Prawne Prawo cywilne
Jestem po rozwodzie, płacę alimenty, obecnie wystąpiłem o podział majątku. Na wyznaczoną rozprawę w sprawie podziału majątku w dniu 21.11.2012 roku żona nie przybyła. Następną rozprawę wyznaczono na dzień 24.01.2013 roku. Przypuszczam, że żona nie wstawi się ponownie. Jak mam postąpić w przypadku notorycznego nie wstawiania się żony na kosztowne rozprawy. Kto będzie ponosił koszty rozpraw za umyślne uchylanie się od obecności na wyznaczonych rozprawach. Ile razy może to zrobić, czy może odbyć się rozprawa w sprawie obniżenia alimentów i podziału majątku bez udziału osoby pozwanej i w jakich okolicznościach?

Zgodnie z treścią art. 216 k.p.c. (kodeksu postępowania cywilnego), sąd może w celu dokładniejszego wyjaśnienia stanu sprawy zarządzić stawienie się stron lub jednej z nich osobiście albo przez pełnomocnika. Ponadto w myśl art. 299 k.p.c. jeżeli po wyczerpaniu środków dowodowych lub w ich braku pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, sąd dla wyjaśnienia tych faktów może dopuścić dowód z przesłuchania stron. Dowód z przesłuchania stron jest dowodem posiłkowym, dopuszczalnym tylko wtedy, gdy nie można istotnych dla sprawy okoliczności wyjaśnić innymi dowodami, a w szczególności dowodami z dokumentów i zeznaniami świadków.

 

 

Wezwanie strony w celu przeprowadzenia dowodu w postaci jej przesłuchania nie ma rygoru obowiązkowego stawiennictwa, jak ma to miejsce w przypadku przesłuchania świadka lub biegłego. W tym przypadku stawiennictwo jest osobiste, co oznacza, że strona nie może być zastąpiona w tym przypadku przez działającego w jej imieniu pełnomocnika. W takim przypadku w razie niestawiennictwa strony na przesłuchanie sąd może nie zastosować sankcji w postaci grzywny. Sama rozprawa ulega odroczeniu, jeżeli sąd stwierdzi nieprawidłowość w doręczeniu wezwania albo jeżeli nieobecność strony jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć. Sąd może jednak skazać na grzywnę stronę, jeżeli powołała się w złej wierze na nieprawdziwe okoliczności, które skutkowały odroczeniem rozprawy.

 

Ponadto jak wynika z treści art. 237 k.p.c. niestawiennictwo stron na termin nie wstrzymuje przeprowadzenia dowodu, chyba że obecność stron lub jednej z nich okaże się konieczna.

Reasumując, brak stawiennictwa strony w postępowaniu cywilnym co do zasady nie wywołuje żadnych skutków procesowych i sąd winien przeprowadzić rozprawę także pod nieobecność strony. Sąd w takim wypadku może dokonać rozstrzygnięcia sprawy na podstawie dokonanej oceny dotychczasowych dowodów, w tym, może uznać określone okoliczności za przyznane przez stronę, która nie wypowiedziała się. Tylko w szczególnych okolicznościach rozprawa winna być odroczona (możliwe jest także zawieszenie postępowania, ale to uzależnione jest od okoliczności związanych z niestawiennictwem). Jeżeli zatem strona nie stawi się na wezwanie sądu w celu jej przesłuchania, sąd może pominąć jej przesłuchanie i wydać orzeczenie bez przeprowadzania takiego dowodu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments