Naszym zdaniem postawienie opisanego kontenera, który nie jest trwale z gruntem związany, wymagać będzie uzyskania pozwolenia na budowę, choć w tym wypadku wiele zależy od tego jakie jest przeznaczenie kontenera oraz okres w jakim będzie on postawiony w określonym miejscu.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 12 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga bodowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce. W tym wypadku jednak zamiast pozwolenia należy zgłosić ten obiekt budowlany, a ponadto obiekt ten musi być przeniesiony lub rozebrany w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonej w zgłoszeniu. Zwolnienie takie nawet pomimo spełnienia tych warunków nie dotyczy obiektów, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska.
Ponadto zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 22 Prawa budowlanego pozwolenia na budowę nie wymaga postawienie obiektów małej architektury (należy przez to rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki) oraz z zgodnie z pkt. 24 tego przepisu nie jest wymagane pozwolenie na budowę obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych.
Jeżeli jednak ten kontener miałby być trwale związany z gruntem lub jego przeznaczenie wskazywałoby na charakter trwałości, to wówczas o konieczności uzyskania zezwolenia może decydować powierzchnia użytkowa takiego kontenera – zgody na budowę nie wymaga budowa budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 1.000 m2 powierzchni działki – art. 29 ust.1 pkt. 2 Prawa budowlanego.
Obiekty tego typu nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Zgodnie z brzmieniem art.1a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1999 roku o podatkach i opłatach lokalnych, podatkowi od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Obiekty nie związane trwale z gruntem, takie jak wiaty, kioski, garaże blaszaki czy inne, nie są traktowane jako budynki i nie podlegają opodatkowane na zasadach przewidzianych dla budowli. Budowlą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest taki obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Budowle stanowią jednak przedmiot opodatkowania tylko wtedy, gdy służą do prowadzenia działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub leśna.