porady prawne online

Kto ma zapłacić za wymianę płytek w razie działań dokonywanych przez spółdzielnie?

Porady Prawne Prawo cywilne
Jestem właścicielką mieszkania, do którego jest przynależny taras o powierzchni ok. 30 m2. Pod tarasem znajduje się pomieszczenie PEC, które jest zalewane podczas opadów deszczu. Taras jest wyłożony płytkami, a także są ustawione donice z kwiatami. Spółdzielnia wystąpiła z pismem o udostępnienie tarasu do wykonania remonty polegającego na skuciu części płytek, wybraniu betonu, wykonania izolacji. Po wykonaniu remontu spółdzielnia wykona wylewkę oraz położy płytki na remontowanej części tarasu. Taka sytuacja mi nie odpowiada, ponieważ takich samych płytek się nie dokupi. W takiej sytuacji to ja muszę zmienić płytki na całości (spółdzielnia o tym nie chce słyszeć). Kto powinien pokryć te koszty, czy ja mogę się nie zgodzić na takie rozwiązanie – pokrycie tylko kosztów zbitych płytek przez spółdzielnie.

W pierwszej kolejności powinna Pani zapoznać się ze statutem spółdzielni mieszkaniowej, ponieważ zazwyczaj w nim są zawarte artykuły, na których moc przy wydawaniu swoich decyzji powołuje się spółdzielnia mieszkaniowa. Ma Pani prawo żądać wglądu do takich dokumentów w przypadku, gdy spółdzielnia nie publikuje ich na swojej stronie internetowej.

 

Bardzo często w statucie spółdzielnie zawierają klauzulę, które sformułowanie, w których informuje, że to właśnie Członek Spółdzielni obowiązany jest utrzymywać lokal i pomieszczenia do niego przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym. Dodatkowo zaznaczając, iż naprawy i wymiany wewnątrz lokalu nie są zaliczone do obowiązków Spółdzielni. W Pani przypadku sprawa jest o tyle utrudniona dla zaspokojenia Pani interesu, ponieważ spółdzielnia zdeklarowała się do położeni płytek na wyremontowanej części.

Należy ustalić czy Pani zaakceptowała ofertę spółdzielni dotyczącą sposobu naprawy zniszczonych płytek w formie oświadczenia woli. Jeżeli początkowo była akceptacja z Pani strony dorozumiana dla obu stron bądź podpisała Pani dokument, w którym była zawarta forma wykonania płytkowania tarasu to niestety nie może Pani teraz tej decyzji zmienić.

W przypadku, gdy płytki zostały położone bez Pani zgody można wystąpić do spółdzielni z wnioskiem o roszczenie odszkodowawcze, jakie powstało ze względu na szkodę materialną, jaką Pani poniesie, ponieważ będzie Pani musiała wymienić całość płytek na terasie na własny koszt. Proszę wspomnieć o kosztach robocizny oraz materiałach budowlanych. Dodatkowo można wezwać spółdzielnie do przywrócenia stanu poprzedniego. Należy również nadmienić, iż płytki, które spółdzielnia położyła nie pasują do płytek nieuszkodzonych. Będzie Pani mogła podnieść względy estetyczne, jakimi się Pani kierowała. Jeżeli spółdzielnia nie przychyli się do Pani wniosku pozostaje droga sądowa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments