Kiedy zgłosić chęć wzięcia urlopu na żądanie?

Kiedy zgłosić chęć wzięcia urlopu na żądanie?

Warto przeczytać

W życiu nie da się przewidzieć wszystkiego. Nagłe sytuacje osobiste mogą sporo namieszać w naszym codziennym harmonogramie – w tym zajęciach zawodowych. Co zrobić, gdy na kilka godzin przed rozpoczęciem pracy w zakładzie dowiadujemy się, że musimy wziąć dzień wolnego? Jest na to prosty sposób!

Czym jest urlop na żądanie?

Jeżeli musimy nagle wziąć dzień wolnego to możemy skorzystać z takiego rozwiązania jak urlop na żądanie. Co to właściwie jest? Osoby z nadmiarem entuzjazmu uspokajamy, że nie jest to ponadwymiarowy dzień urlopu. Ten rodzaj urlopowania wlicza się w ogólną liczbę dni wolnych, przysługujących pracownikowi w każdym roku kalendarzowym. To, co wyróżnia go jednak od tradycyjnego urlopu wypoczynkowego jest fakt, że możemy zgłosić go w dniu rozpoczęcia przez nas pracy.

Ile razy możemy skorzystać z urlopu na żądanie? Nie więcej niż 4 razy w ciągu roku kalendarzowego. Miejmy również na uwadze fakt, że niewykorzystanie dni tego urlopu, nie przechodzą i nie kumulują się na kolejny okres. Trzeba również wiedzieć, że możliwość która daje nam Kodeks Pracy nie pozwala nam na bezkarne rzucenie papierkiem na biurko dyrektora czy kadrowej i bezwarunkowe uzyskanie dnia wolnego. Prawo zabezpiecza również w pewnym stopniu pracodawcę.

Zgoda na urlop na żądanie – obowiązkowa?

Niestety do urlopu na żądanie musimy podejść z pokorą, ponieważ fakt, że Kodeks Pracy umożliwia co prawda zgłoszenie urlopu tuż przed rozpoczęciem pracy w firmie, ale nie daje nam automatycznego pozwolenia na jego realizację. Pamiętajmy, że osoby przełożone mają ustalony harmonogram pracy. W grę wchodzą też obowiązki pracodawcy zakresie BHP i nagła nieobecność pracownika może poważnie zaburzyć zaplanowane działania.

Z tego względu pracodawca może nie udzielić urlopu na żądanie i wymagać będzie podjęcia pracy w normalnym trybie urzędowania. Niedostosowanie się do tego polecenia będzie rozważane tak samo, jak niestawienie się pracownika w pracy – nic dobrego! Jak temu zaradzić? Przede wszystkim starajmy się powiadomić firmę o spodziewanej nieobecności możliwie jak najszybciej. Nie czekajmy na ostatnią chwilę, im wcześniej osoby przełożone dowiedzą się o nagłym urlopie, tym większa szansa, że zdążą zreorganizować dzień pracy z uwzględnieniem brakującego pracownika. Więcej cennych informacji na temat prawa pracy znaleźć można w serwisie: joblife.pl.

Jak i kiedy zgłosić?

Na koniec powiedzmy jeszcze w jaki sposób i kiedy zgłosić konieczność wzięcia urlopu na żądanie. Przede wszystkim trzeba to zrobić przed rozpoczęciem pracy, Kodeks nie wspomina tu o konkretnym odstępie czasowym. Nie mówi również o konkretnych wymogach formalnych, a więc może poinformować pracodawcę w dowolny sposób: poprzez sms, e-mail, telefonicznie czy w formie papierowej, co zdecydowanie polecamy!