Jak założyć profil zaufany

Jak założyć profil zaufany

Pomoce i instrukcje

Założenie profilu zaufanego z roku na rok okazuje się coraz bardziej niezbędne, jeżeli planujemy załatwić formalności urzędowe przez internet, bez wychodzenia z domu. Sprawdźmy, czym dokładnie jest profil zaufany, kto może go założyć, do czego profil zaufany służy i w jaki sposób dokonać pierwszej rejestracji na tej platformie.

Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany to platforma, która znacznie ułatwia realizowanie administracyjnych formalności, umożliwiających wnioskowanie o dowód osobisty, złożenie wniosku o 500+ lub założenie portalu E-pacjent. Z roku na rok administracja krajowa wdraża coraz to nowe rozwiązania, które mają pomóc nam w zdalnym załatwieniu przeróżnych spraw urzędowych oraz zdrowotnych. Profil zaufany umożliwia nam bezpłatny dostęp do realizacji spraw urzędowych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a także możliwość komfortowego załatwiania wszystkich spraw z pozycji swojej kanapy w salonie – bez wychodzenia z domu. Profil zaufany umożliwia także stałe monitorowanie statusu wniosków złożonych, a także wykonywanie płatności w serwisie transakcyjnym. Kto może założyć własny profil zaufany, który stanowi równowartość kwalifikowanego podpisu elektronicznego? Obywatel Polski, który posiada pełnię czynności prawnych, ma ważny dowód osobisty oraz numer PESEL. Profil zaufany można założyć od 13 roku życia.

Jak można założyć profil zaufany?

Administracja krajowa oferuje obywatelom aż 4 sposoby na stworzenie profilu zaufanego, co powinno zaspokoić potrzeby każdego zainteresowanego. Najłatwiejszy sposób to rejestracja za pośrednictwem banku, w którym mamy konto osobiste. Ze względu na potrzebę restrykcyjnej weryfikacji tożsamości w instytucjach bankowych, logując się swoimi danymi do bankowości internetowej, niejako potwierdzamy fakt, że profil zaufany jest tworzony właśnie dla nas, a nie dla przypadkowej osoby. To najprostszy sposób na rejestrację profilu zaufanego, który wymaga od nas jedynie danych logowania do bankowości internetowej. Drugi sposób, będący rozwiązaniem dla osób niekorzystających z bankowości online jest weryfikacja naszej tożsamości poprzez rozmowę wideo z urzędnikiem, który potwierdzi fakt założenia profilu zaufanego i pomoże nam w dalszych krokach. Wielu z nas, otrzymując dowód osobisty, otrzymało dodatkową nakładkę w postaci e-dowodu. To dokument ważny na równi z fizycznym odpowiednikiem, dlatego też z powodzeniem możemy zarejestrować w profilu zaufanym z pomocą tego rozwiązania. Ostatnia opcja to wypełnienie wniosku online, a następnie potwierdzenie naszej tożsamości w placówce. Najczęściej będzie to najbliższy urząd miasta, w którym urzędnik zweryfikuje nasz dowód osobisty, naszą tożsamość, a następnie zaakceptuje wniosek o rejestrację profilu zaufanego.

Co możemy załatwić dzięki profilowi zaufanemu?

Jak wcześniej wspomniano, profil zaufany umożliwia nam załatwienie wielu spraw urzędowych, które w przeszłości wymagały naszej obecności w placówkach administracyjnych. Do najpopularniejszych usług wykonywanych za pomocą profilu zaufanego zaliczyć możemy między innymi złożenie wniosku o nowy dowód osobisty, a także załatwienie innych spraw urzędowych w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Profil zaufany jest również integralnym narzędziem wspomagającym pracę Narodowego Funduszu Zdrowia. Za pośrednictwem profilu zyskuje elektroniczny podgląd recept, które są wystawiane przez lekarzy, a także możemy wybrać lekarza i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Co więcej, dzięki profilowi zaufanemu możemy prowadzić korespondencję zarówno z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, jak i Narodowym Funduszem Zdrowia. To jednak nie wszystko, do czego służy nam profil zaufany. Coraz więcej usług, takich jak e-podatki, e-pit, e-prawo jazdy czy aplikacja mobywatel wymagają szczegółowej i rzetelnej autoryzacji naszej tożsamości. Formalności na każdym z tych portali możemy wykonać i autoryzować poprzez profil zaufany – nie potrzebujemy do tego popularnego kiedyś kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który jest płatnym narzędziem pozwalającym na potwierdzenie tożsamości.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
1 miesiąc temu

Ja zakładałem jeszcze w US, a teraz wystarczy internetowe konto bankowe i tyle 🙂