Jak sprawdzić czy jestem spisany?

Jak sprawdzić czy jestem spisany?

Pomoce i instrukcje

Jeśli chodzi o ten spis ludności z roku 2021 to sprawdzenie tego czy jest się spisanym na jakiejś stronie internetowej raczej graniczy z cudem. Mowa tu dokładnie o tym, że urzędy naszego kraju, a nawet osoby prywatne nie mogą publikować danych personalnych zaliczanych do pełnych w formie listy. Właśnie dlatego potwierdzenie tego, czy zostaliśmy spisani to zadzwonienie na odpowiednią infolinię lub sprawdzenie skrzynki email. Druga z tych opcji kosztuje znacznie mniej, ale generalnie obydwie nie są tymi drogimi. Kluczowe znaczenie w tym wszystkim ma rzecz jasna to, że w tym spisie dostarczyło się urzędnikom wiedzy o nas samych, czyli tego gdzie mieszkamy, a konkretniej czy jest to dom, czy też mieszkanie i z iloma członkami rodziny dzielimy dane lokum.

Czy bycie spisanym jest aż tak ważne?

 

Ten spis powszechny to jedynie dodatkowa forma katalogowania danych o obywatelach, bo podobnych danych dostarczają dokumenty takie jak zeznania podatkowe. One mówią o tym ile zarobiliśmy przez ostatni rok kalendarzowy, w jaki sposób i na dokładkę wspominają też coś o tym jakie ponieśliśmy koszty. Rzecz jasna to nadal nie oficjalne wspominanie o tym gdzie żyjemy, z kim i czym się zajmujemy w spisie powszechnym, ale państwo i tak ma kontrolę nad tym naszym życiem w kraju. Kontrolę tę można nazwać pośrednią, ale jest raczej znaczną. Najlepiej na tym wychodzą ludzie, którzy jeszcze ani razu nie byli w więzieniu. Oni w teorii mogą oszukiwać urząd skarbowy na te niewielkie zaskurniaki, ale spisanie się w spisie powszechnym i potwierdzenie tego poprzez infolinię dla wielu z nas wydaje się być obowiązkowe. Mowa tu o ludziach, którzy żyją zaskakująco moralnie. Oni płacą podatki i wykonują inne obowiązki, które tak jakby narzuci im państwo, ale nawet i oni po jakimś czasie mogą się zbuntować, bo nie można w nieskończoność znosić tych pogarszających się warunków podatkowych.

 

Po co jest spis?

 

Spis powszechny jest istotnym, bo liczy się to by przedszkola, szkoły i żłobki powstawały w tych odpowiednich miejscach. Kluczowe znaczenie ma też i to, że jeśli chodzi o te aspekty powiązane z wychowaniem najmłodszych dzieci, to rzecz jasna jedną z ważniejszych ról odgrywa państwo, bo państwo może dostrzec to, gdzie dzieci przybywa, czyli gdzie te dofinansowania powiązane z wychowaniem dzieci mają sens i to ten kluczowy. Wiele znaczy też i to, że spis powszechny dostarcza danych bardziej bezpośrednich pod postacią jednej unormowanej bazy danych, a zeznania podatkowe i inne dokumenty składane w pozostałych urzędach to dane rozproszone, czyli ktoś musi takowe skompletować i na dokładkę sprawdzić, czy są aktualnymi, a na to niestety potrzeba i środków i odpowiednich ludzi i na dokładkę czasu. W przypadku środków finansowych na weryfikację danych istnieje problem, bo ich źródłem są rzecz jasna obywatele regularnie płacący podatki.

 

Przepływa danych

 

 

Sprawdzenie własnych danych w spisie powszechnym to w wielu procentach przypadków nie problem, bo to kosztuje niewiele. Problem tkwi rzecz jasna w tym, że do tych danych trzeba dostosować politykę rodzinną i społeczną. Mowa tu o odpowiednim zreformowaniu państwa, po to by środki publiczne były lepiej wydawanymi. Dostosowanie tego rodzaju to nie tylko miesiące, ale nawet lata i co równie istotne jest to sporo pracy dla wielu zwykłych ludzi, ale też i dla urzędników niższego szczebla. Dlatego te pozytywne skutki mogą nie nadejść z miesiąca na miesiąc.

 

Weryfikowanie danych

 

Nie każdy w spisie powszechnym poda dane w pełni zgodne z prawdą, a ten spis i powiązana z nim reforma polityki społecznej przyniesie poprawę adekwatną do poprawności danych przedstawianych przez ludzi. W tego typu sprawach dane nie pełne będą raczej tymi problematycznymi, bo jakieś reformy polityki społecznej mogą nie dać wyczekiwanych efektów. Dlatego traktowanie takiego spisu powszechnego w formie obowiązku, który można wykonać w ten średni sposób, to raczej takie mijanie się z prawdą. Kluczowe znaczenie ma też i to, że wielu z nas raczej nie spodziewa się tego, że ten spis da jakieś wybitne zmiany, bo polityka społeczna jest tak samo nastawiona od lat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments