Ile kosztuje szczepionka na Covid?

Ile kosztuje szczepionka na Covid?

Polecne i promocje Pomoce i instrukcje Poradnik

Nie da się ukryć, że z pewnością nikt z nas, jeszcze kilka lat temu, nie spodziewał się, że przyjdzie nam żyć w tak trudnej rzeczywistości. Pandemia koronawirusa opanowała praktycznie cały świat, a co więcej zbiera za sobą prawdziwie śmiertelne żniwo. Nie da się więc ukryć, że koncerny farmaceutyczne i Światowa Organizacja Zdrowia stale szukają jednego sposobu, który okaże się niezwykle skuteczny.

Okazuje się, jednak że koronawirus jest niezwykle niebezpiecznym patogenem, który stale mutuje się i zmienia, co jest jednoznaczne z tym, że trwa obecnie prawdziwy wyścig z czasem, tak by zdążyć opracować preparat, skuteczny przeciwko wszystkim jego wariantom. Jak na razie obywatele muszą chronić się przy pomocy innych, dostępnych środków, a jednym z nich są właśnie szczepionki. Co prawda nie są one wstanie uchronić nas w sposób całkowity przez zakażeniem, jednak znacznie minimalizują ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem, a jednocześnie niwelują ryzyko zgonu. Niemniej jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje szczepionka na Covid?

Czy szczepionka na Covid ma swoją cenę?

Zacznijmy od tego, że w obecnej sytuacji, kiedy rządy praktycznie każdego z państw, wręcz zmuszają obywateli do tego, by przyjęli oni szczepionkę, to wprowadzanie ceny za tego typu procedurę i zmuszanie pacjentów do ponoszenia dodatkowych kosztów, byłoby całkowicie bezsensownym przedsięwzięciem. Nie da się ukryć, że w momencie kiedy rząd wprowadza tysiące nowych restrykcji, które obowiązują w stosunku do osób niezaszczepionych, a jednocześnie wprowadziłby opłaty za szczepionkę, spotkałoby się to z prawdziwym społecznym niezadowoleniem i prawdopodobnie doszłoby do wielu protestów i marszów. Wobec tego obecnie, to rządy państw ponoszą pełne koszty za zaszczepienie się obywateli, nie tylko pierwszą dawką, ale także i każdą kolejną. Mówiąc prościej, pacjent, który udaje się na szczepienie nie jest obarczony żadnymi kosztami dodatkowymi, a wymaganie od niego zapłaty jest niezgodne z obecnie obowiązującym prawem. Szczepionki są obecnie preparatem w pełni refundowanym, bez względu na to czy chodzi o pierwszą, drugą, czy nawet i trzecią dawkę.

Ile rząd płaci za zaszczepienie obywatela?

Nie tak dawno temu w mediach pojawiły się pierwsze doniesienie o tym, że rząd naszego państwa zastanawia się nad wprowadzeniem opłaty, która ma być pobierana od pacjenta w każdym punkcie szczepień, w momencie podania mu preparatu z przeciwciałami. Jednak jak sytuacja ta prezentuje się z perspektywy rządzących, którzy obecnie są zobowiązani do płacenia za szczepienie obywateli swojego kraju? Otóż okazuje się, że koszt zaszczepienia jednego obywatel wynosi około 62 złote. Niemniej jednak warto wspomnieć, że rząd również zakupuje preparaty i chociaż są one oferowane w dość promocyjnych cenach ze względu na umowę jaką ma zawartą Unia Europejska z kosztami farmaceutycznymi, to wciąż kwoty te mogą robić wrażenie. Okazuje się, że ceny szczepionek różnią się w zależności od ich rodzaju. W związku z tym za preparat firmy Pfizer rząd musi zapłacić 100 złotych za pojedynczą dawkę, zaś za szczepionkę AstraZeneka koszty te spadają już jedynie do 20 złotych również za pojedynczą dawkę. Oczywiście do tego warto doliczyć również koszty, które związane są z podaniem wspomnianej już pojedynczej dawki pacjentowi. Te z kolej kształtują się na poziomie około 60 złotych za każdy zastrzyk z przeciwciałami. Warto również wspomnieć o stawce zespołów wyjazdowych, która wynosi około 141 złotych. Na podstawie tych danych, można jasno stwierdzić, że do tej pory rząd na zaszczepienie swoich obywateli wydał już ponad 1,41 miliarda złotych. Kwota ta z pewnością może zrobić wrażenie, jednak w tej grze stawką są nie pieniądze, ale życie i zdrowie obywateli, a także możliwie jak najszybsze przywrócenie stanu kraju i jego ekonomii do stanu w jakim znajdowała się ona przed pandemią koronawirusa. Warto wiedzieć, że nawet jeśli rząd w przyszłości zdecyduje się na wprowadzenie opłat od szczepienia, to w dalszym ciągu pacjent nie będzie obarczony jego pełnym kosztem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments