Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajd i ciekawostek historycznych. To pomieszczenie, które nie jest tak popularne jak nowe w Polsce, tylko jest dużo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o dużej historii, w jakim skręcały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zdobyły w 1364 roku, a przez wieki były własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto zajrzeć Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały zbudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, jakim jest droga Sienkiewicza.

To pomieszczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest świetnie zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najpiękniejszych znaczeń tego atrakcyjnego miasta. Samą z ciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest naprawdę Sandomierz. Zwany ze względu na bliskie położenie „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i wystawia je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to swoiste miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To absolutna brama miejska, która zatrzymała się do bliskich czasów. By zobaczyć miasto z tamtej strony o zobaczyć podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i rozmawia przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie niebezpieczna, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a kursy nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wydobywają się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia mężczyzny w ostatnim rejonie, datowane na moment paleolitu. Góry Świętokrzyskie to dodatkowo miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i dodania ludowe, popularne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to pomieszczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pomieszczenie, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, ale także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest obecne sam z najstarszych, murowanych zamków w Polsce. Budynek jest jasny dla zwiedzających dodatkowo silna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w jakiej żył Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wzmianki o tym zajęciu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a zrealizowała w 1644, stanowiła wtedy reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najistotniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments